Co je hokejbal?

Co je hokejbal?

Hokejbal je super sport, který rozvíjí tvou fyzickou i psychickou kondici. Najdeš v něm nové přátele. Hokejbal tě naučí výdrži, týmové hře a kreativitě. S hokejbalem zažiješ spoustu srandy, skvělých pocitů při výhře, naučí tě, co přesně znamená „ponaučení z chyb“. Pestrá kolekce vlastností, které využiješ i v osobním životě, nejen na hřišti.

Spousta hokejových legend, hráčů současné i minulé generace hráli nebo stále hokejbal hrají.

Obsah:

  1. S čím se hraje a jak?
  2. Na čem se hraje?
  3. V čem se pravidla hokejbalu liší od hokeje?
  4. Kam dál?

S čím se hraje a jak?

  • S míčkem z tvrzeného plastu! Zapomeň na tenisák 🙂
  • Běhá se! Nevozíš se 🙂
  • A oproti hokeji se nekladou takové nároky ohledně výstroje. Ta je odlehčená, přizpůsobená podmínkám, ve kterých se hraje — hokejbal je levnější variantou hokeje!

Hráči

co-je-hokejbal-caloun

Jan Čaloun – vítěz olympijského turnaje v ledním hokeji Nagano ’98

Hráči mají zakázáno využívat vestu pro lední hokej. Naproti tomu mohou nosit odlehčenou verzi. Už z principu je odlehčená verze velmi vítanou výstrojí.

Vyztužené kraťasy jsou také nošeny a i když spousta hráčů hraje s hokejovými kalhotami, existují také kalhoty hokejbalové.

Podobné je to u chráničů holení. Dají se použít, a spoustu hráčů využívá, hokejové chrániče. Potom jsou tu hokejbalové, které jsou přizpůsobené a nebrání tak pohodlnému běhu, resp. sprintu.

No a posledními chrániči jsou hokejbalové rukavice. Situace je stejná jako u kalhot či holení.

Na hokejce nezáleží, i když spousta hráčů jí přikládá velkou váhu a většinou za přestřelení prázdné brány může ona. Je to nadnesené, na hokejce záleží 🙂 Výrobci budou samozřejmě prosazovat speciální hokejbalové hokejky.

V době, kdy ještě existují asfaltová hřiště (kolikrát opravdu hrubý asfalt), je na úvaze každého, zda investovat do drahé čepele či celokompozitových hokejek. Nicméně je na trhu spoustu materiálů a záleží i na samotném hráči. Čepele můžeme primárně rozdělit na kompozitové, dřevěné a hybridní. Každý materiál má jinou životnost.

Samotný shaft (~ tyč) je o něčem jiném. Vybírá se hlavně podle tvrdosti (stupnice 25-160). V případě opotřebení lze obě části (čepel/shaft) pouze vyměnit.

O tom, jak vybrat hokejku pojednávají články na hokejfloryk.cz nebo nejlevnejsisport.cz. Pro inspiraci a získání přehledu dostačující.

Brankáři

Brankář nepotřebuje brusle. Jinak se potýká se stejnou výstrojí jako brankář v ledním hokeji. Zase a opět můžete najít odlehčené helmy, vesty, betony, ale v principu potřebuje tu samou výstroj. Do nechráněného místa to bolí, obzvláště při mrazivějším počasí, kdy míček ztuhne.

Hokejbalový magazínNa čem se hraje?

Hraje se na hřišti, které je menší než hokejové. Přeci jen hráči běhají 🙂 Je tedy nutná kvalitní obuv. S tou jsou však spojené starosti, protože hokejbalová hřiště jsou asfaltová, z leštěného betonu nebo se speciálním plastovým povrchem. Poslední dva mohou činit problémy, pokud se používá tvrdá podrážka. Obecně se doporučuje měkčí. Oproti tomu na asfalt se hodí spíše tvrdá.

Mantinely mohou být dřevěné nebo dnes již spíše plastové. Na některých hřištích se najde za bránou i plexisklo nad nímž je klasická síť. Na většině je však síť ihned nad mantinelem.

Hřiště je rozděleno na střední a obranná/útočná pásma. Rozložení je tedy stejné jako u hokeje.

V čem se pravidla hokejbalu liší od hokeje?

Pravidla hokejbalu jsou dosti podobná pravidlům ledního hokeje. Zřejmě největší odlišností je tzv. plovoucí modrá čára. Pokud útočící hráč překročí modrou čáru, aniž by se dopustil offsideu, rozšíří se útočné pásmo po čáru červenou. Po překročení červené čáry se útočné, resp. obranné pásmo zmenší na původní velikost a je znovu ohraničeno modrou čarou.

Obecně lze říci, že pravidla pro udělení trestů, jsou mnohem přísnější. Vzhledem k výše popsané výstroji je posuzování zákroků logické. Například bodyčeky jsou úplně zakázané. Další, řekněme, specialitou je zákaz zašlápnutí, ale i bránění hraní míčku, například přitisknutí balónku k mantinelu a znemožnění jeho odehrání, ať bránícím nebo útočícím hráčem (ohodnoceno dvěma minutami).

Novinkou (psáno 18. 11. 2015) je také odpovědnost brankáře za svojí brankovou konstrukci. Podobnost vidím ve florbale. Branka může být posunuta celých 30 cm (délka brankářské čepele) a přesto může být gól uznán. Golman je povinen si tyče srovnat sám, trest se neukládá.

Hybrydní icing zatím není implementován.

Zbytek hokejbalových pravidel je víceméně podobný nebo velice málo odlišný.

Hokejbalová pravidla Jsou ke stažení díky oddílu z Litic. Nebudou příliš aktuální a situace se pohnula dále. Aktualizace: Přeci jen jsem se mrknul na více než první 3 odkazy ve vyhledávači a na oficiálních stránkách www.hokejbal.cz jsou hokejbalová pravidla 2015, tedy aktuální.

Pár odkazů, které uvádí zkrácenou verzi pravidel do, celkem, únosné míry. Jak jsou aktuální, je druhá věc 🙂

Kam dál?

Zkus KONTAKT. Ozvi se, najdi nás a zahraj si!